2010-10-31 22:55 - General
A short while after I moved into my new place, I ran out of cat food, and had to get more. With different shops nearby, the brand I previously used wasn't available, so I switched. I decided to spoil my girls, and got them the "best" food I could find, which worked out to about $4.50/lb. They didn't like it. I tried another "premium" brand which they still didn't like -- enough that Tegs has lost almost a pound and a half, or dropped about 15% of her body weight. So, I went back to the "cheap" stuff at $2.40/lb, and they're both bugging me in front of the food bowl again, so hopefully I can watch Tegs return to a healthy weight again.